نکات مهم در نحوه پیچ و رولپلاک سنگ نما

نحوه پیچ و رولپلاک سنگ نما به شکل پایدار پیچ و رولپلاک سنگ نما برای جلوگیری از نشت رطوبت به داخل سنگ نما اهمیت دارد. البته این پیچ و رولپلاک…
روش های نگهداری از نمای ساختمان

نحوه پیچ و رولپلاک سنگ نما به شکل پایدار

پیچ و رولپلاک سنگ نما برای جلوگیری از نشت رطوبت به داخل سنگ نما اهمیت دارد. البته این پیچ و رولپلاک اگر در زمان مناسب انجام شود، می ‌تواند از وقوع خسارات احتمالی جلوگیری نماید.

نحوه پیچ و رولپلاک سنگ نما با طناب راپل یکی از گزینه های مناسب برای شروع کار است.

این طناب امروزه در بسیاری از فرآیندهای ساخت و ساز مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین عایق کاران و نماکاران نیز برای تکمیل پروژه کار خود از طناب راپل کمک می ‌گیرن

پیچ و رولپلاک سنگ نما

راپل و نحوه پیچ و رولپلاک سنگ نما

این طناب از ایستایی و مقاومت لازم برخوردار بوده و به همین خاطر می تواند گزینه مناسبی برای کار در ارتفاع باشد. همان طور که می دانید کار در ارتفاع بسیار سخت و دشوار است و افرادی که در ارتفاعات مشغول کار هستند، نیاز به ایمنی بالایی دارند.

بنابراین راپل می ‌تواند بخش قابل توجهی از این ایمنی را تامین کند. عملکرد و مقاومت طناب راپل نشان داده که این طناب نسبت به داربست از مقاومت قابل توجهی برخوردار است. همچنین امکان جابجایی با آن به راحتی میسر می‌ شود.

سرعت انجام کار را افزایش می‌ دهد و امکان تحویل دادن کار را در زمان کمتری فراهم می کند

اهمیت کار در ارتفاع

از همه مهمتر اینکه ایمنی لازم را برای فرد راپل کار و سایر افرادی که در مجاورت ساختمان قرار دارند، به وجود می‌ آورد داربست ها زمان زیادی برای اجرا نیاز دارند، همچنین از ایمنی کمتری برخوردار هستند.

احتمال سقوط با داربست بیشتر است. در واقع بیشتر افرادی که به عنوان کارگر، عایق کار یا نماکار بر روی داربست مشغول به کار هستند، بعد از گذشت مدتی خسته می شوند و تمرکز خود را از دست می دهند. در چنین شرایطی احتمال سقوط این افراد افزایش پیدا می‌ کند.

با این وجود هنوز هم در برخی از نقاط از داربست برای فرایندهای ساخت و ساز استفاده می شود. داربست ها نیاز به اجرا و پایه ‌گذاری دارند. در برخی از ساختمان ها داربست متصل به نما وجود دارد اما بعضی از نماها نیاز به اجرای داربست دارند.

طناب راپل باید بر موقعیت مناسبی از ساختمان قرار بگیرد. در این شرایط امکان بالا رفتن و استقرار راپل کار بر روی نمای ساختمان فراهم می شود.

کار در ارتفاع

تجربه نشان داده که راپل، ایمنی به مراتب بیشتری را برای افراد فراهم می‌ کند. البته تخصص و تجربه راپل کار نیز در زمینه کار کردن با طناب راپل بسیار اهمیت دارد.

به گونه‌ ای که راپل کاران متخصص و با تجربه کمتر دچار خطا بر روی نما می ‌شوند. به این ترتیب ایمنی بیشتری را در حین کار در ارتفاع به وجود می آورند.

پیچ و رولپلاک

نحوه پیچ و رولپلاک سنگ نما به شکل اصولی

برای اینکه بتوانید نحوه پیچ و رولپلاک سنگ نما را به شکل اصولی و استاندارد بر روی نمای ساختمان اجرا کنید، باید چندین نکته مهم را مد نظر قرار دهید.

اول اینکه از جنس سنگ نمای خود اطلاعات لازم را به دست آورید برخی از سنگ نماها نیاز به دقت و ظرافت بیشتری در حین سوراخ کاری و پیچ کردن دارند.

چنین سنگ هایی احتمالا زمان بیشتری را برای سوراخ کاری می‌طلبند. ابعاد سنگین نما نیز از دیگر مواردی است که باید مورد توجه قرار بگیرد. در واقع این پارامتر نیز نحوه پیچ و رولپلاک سنگ نما را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد.

نحوه پیچ و رولپلاک سنگ نما در نقاط دور از دسترس

شما نمی توانید انتظار دسترسی به هر نقطه ای را از فردی که با داربست بر روی ساختمان مشغول به کار است، داشته باشید اما خوشبختانه راپل کاران امکان صعود به نقاط مختلف ساختمان را دارند.

حواشی و زوایای نمای ساختمان یکی از نقاطی هستند که معمولاً خارج از دسترس و خارج از دید باقی می مانند.

در نتیجه ممکن است ساخت و ساز مربوط به حواشی یا نماکاری مربوط به این قسمت ها به خوبی انجام نشود.

زمانی که نحوه پیچ و رولپلاک سنگ نما به کمک طناب راپل انجام می ‌شود، امکان تسلط بر روی نما نیز فراهم می شود.در نتیجه راپل کاران می توانند تمام نقاط ساختمان را به خوبی تحت پروسه مقاوم سازی قرار دهند.

سرعت انجام پیچ و رولپلاک سنگ نما با راپل افزایش پیدا می کند، سقوط راپل کاران نیز ممکن است بر اثر بی احتیاطی و سهل انگاری اتفاق بیفتد.

زمانی که طناب پوسیده باشد و افرادی که قرار است با آن کار کنند، به این موضوع توجه نداشته باشند، احتمال سقوط به وجود می آید اما در کل طناب راپل نسبت به سایر روش هایی که برای بالا رفتن عایق کاران و نماکاران مورد استفاده قرار می گیرند، ایمن تر است.

نحوه پیچ و رولپلاک سنگ نما به شکل گام به گام

برای شروع نحوه پیچ و رولپلاک سنگ نما ابتدا باید بر روی تمیزی نما متمرکز شوید. نماهای ساختمانی در معرض انواع آلاینده های جوی و محیطی قرار دارند. بنابراین پاکسازی آن ها قبل از شروع فرآیند پیچ و رولپلاک سنگ نما اهمیت دارد.

ابتدا نقاط اضافی به وجود آمده بر روی نمای ساختمان را پاکسازی کنید. در ادامه نیز از محلول های مناسب برای شستشوی سنگ نمای ساختمان کمک بگیرید.

بعد از اینکه فرایند پاکسازی نمای ساختمان را انجام دادید، برای ادامه مراحل پیچ و رولپلاک سنگ نما ابزار و تجهیزات مناسب را انتخاب کنید.

ادامه نحوه پیچ و رولپلاک سنگ نما به شکل گام به گام

یکی از مهمترین ابزاری که در نحوه پیچ و رولپلاک سنگ نما تاثیر قابل توجهی دارند، پیچ ها می باشند. پیچ ها باید به شکل استاندارد انتخاب شوند. طوری که در برابر شرایط جوی و محیطی مقاومت لازم را داشته باشند.

فراموش نکنید که پیچ‌ ها مهمترین عناصری هستند که برای مقاوم سازی سنگ نما استفاده می ‌شوند. بنابراین باید حد بالایی از استانداردها و نکات لازم برای پیچ کردن سنگ نما را داشته باشند.

اول اینکه بیشتر پیچ هایی که برای این فرایند مورد استفاده قرار می گیرند، معمولاً اندازه ای برابر با 6 سانتیمتر دارند. از طرفی جنس در نظر گرفته شده برای این نوع پیچ ها گالوانیزه می ‌باشد.

گالوانیزه روکش مقاومی برای پیچ ایجاد می‌ کند و آن ها را در برابر عوامل جوی از جمله رطوبت مقاوم خواهد کرد. بنابراین پیچی که با روکش گالوانیزه در نحوه پیچ و رولپلاک سنگ نما مورد استفاده قرار می گیرد، به مراتب از استحکام و دوام بیشتری برخوردار است.

مته نیز یکی از تجهیزاتی است که امکان سوراخ کاری را بر روی نمای ساختمان فراهم می کند. مته ها دارای قدرت و شدت مختلفی هستند که شما میزان قدرت آن ها را با توجه به نوع سنگ، ابعاد و ضخامت آن مشخص می کنید.

این مسئله برای جلوگیری از آسیب به سنگ نما در نظر گرفته می شود. بنابراین ما به شما توصیه می‌ کنیم در مورد چنین مسائلی ابداً سهل انگاری نکنیک چون هر گونه غفلت و سهل انگاری می تواند آسیب زدن به سنگ نما را به همراه داشته باشد و شما را متضرر کند

خدمات جهان راپل
پیچ و رولپلاک سنگ با طناب

نحوه پیچ و رولپلاک سنگ نما با تجهیزات مناسب

نحوه پیچ و رولپلاک سنگ نما با طناب برای جلوگیری از ریزش سنگ نما مدنظر قرار می گیرد.

در واقع افرادی که به سراغ پیچ و رولپلاک سنگ می روند، به دنبال آسودگی خاطر از خسارات احتمالی به وجود آمده بر اثر سقوط سنگ نما هستند. همچنین تمایل دارند عمر مفید ساختمان را افزایش دهند.

سقوط سنگ می تواند بر روی عابر پیاده خسارات جانی و مالی به همراه داشته باشد همچنین اگر این سقوط بر روی وسایل نقلیه پارک شده در حوالی ساختمان باشد، می تواند خسارات مالی فراوانی را برای صاحبان خانه به همراه داشته باشد.

پیچ و رولپلاک سنگ نما می تواند برای هر ساختمانی ضرورت داشته باشد.

البته ساختمان هایی که به شکل غیر اصولی ساخته شده‌ اند، باید زودتر از هر نوع ساختمان دیگری تحت فرایند مقاوم سازی با پیچ و رولپلاک سنگ نما قرار بگیرند. در غیر این صورت معلق شدن سنگ ‌نما مشکلات عدیده‌ای را برای آن ها به همراه دارد.

چرا باید پیچ و رولپلاک کنیم؟

یکی از شایع ترین دلایلی که ضرورت پیچ و رولپلاک سنگ نما را آشکار می کند، اسکوپ نشدن سنگ در هنگام ساخت و ساز است عدم اسکوپ کردن سنگ متاسفانه بسیاری از سنگ کاران و نماکاران از اسکوپ کردن سنگ در هنگام نماکاری غافل می شوند.

منظور از اسکوپ کردن همان فرایندی است که طی آن پشت سنگ شیار هایی ایجاد می شود. برای ایجاد این شیارها از فرز کمک گرفته می شود. در نهایت نیز آرماتور بندی سیم با روکش گالوانیزه در شیارهای ایجاد شده بسته می شود.

زمانی که مخلوط دوغاب بر روی سیم ها مورد استفاده قرار می گیرد، شرایط برای مقاومت بیشتر فراهم شده و سیم آرماتور بندی گیرش پیدا می کند. در نتیجه این فرایند از سقوط یا ریزش سنگ ممانعت خواهد کرد.

پروسه مقاوم سازی اصولی عدم دوغاب ریزی به روش صحیح ممکن است سنگ کار و نماکار دوغاب ریزی مربوط به سنگ را به خوبی انجام نداده باشند مخلوط دوغاب و دوغاب یکی از فرایندهای مهم در نحوه مقاوم سازی سنگ نمای ساختمان هستند

برخی از افراد این مرحله را در نحوه پیچ و رولپلاک سنگ نما نیز موثر می دانند. فرآیند سنگ کاری به گونه‌ای است که دوغاب ریزی یا مخلوط دوغاب ریزی به شکل ممتد و پیوسته در آن انجام می شود.

اگر قسمت های مختلف سنگ از نظر میزان دوغاب یا مخلوط دوغاب با هم یکسان نباشند، به‌گونه‌ای که برخی از قسمت ها اشباع شده از دوغاب و برخی از قسمت‌های نما خالی از دوغاب باشند، در چنین شرایطی احتمال ریزش سنگ نما بیشتر قوت می گیرد.

چون ما شاهد بافت غیرهمسان در پشت سنگ نما هستیم. این مسئله می تواند فشار بیشتری بر روی سنگ نمای ساختمان وارد کند. در نتیجه شرایط برای تخریب آن را مهیا سازد.

عدم رعایت استانداردهای مخلوط دوغاب

مخلوط دوغاب نیز به اندازه خود دوغاب در فرآیند سنگ کاری و نما کاری اهمیت دارد. واقعیت امر این است که تنها دوغاب مناسب می تواند امکان چسبندگی سنگ بر روی بستر نما را فراهم کند.

افرادی که به عنوان نماکار یا سنگ کار برای تکمیل پروژه ساخت و ساز به کار گرفته می شوند، باید در این زمینه تجربه لازم را داشته باشند.

چون در غیر این صورت دوغابی تهیه می‌ کنند که از نظر چسبندگی در حد مطلوبی نیست و نمی‌ تواند استقرار و پایداری سنگ را بر روی بستر نما فراهم کند. در نتیجه بروز هر گونه تکان و لرزشی می‌ تواند سنگ نمای ساختمانی را از محل و جایگاه خود کنده کند.

ادامه عدم رعایت استانداردهای مخلوط دوغاب از طرفی شرایط جوی مانند یخبندان، نوسانات دما، رطوبت، طوفان و… نیز می‌ توانند بر چنین نمایی به راحتی اثر بگذارند و شرایط نابودی آن را مهیا کنند. مخلوط دوغاب مناسب مخلوطی است که نه خیلی شل و وارفته و نه خیلی سفت و محکم باشد سیمان یکی از مواد اساسی مخلوط دوغاب است.

این ماده باید به میزان متوسط در مخلوط دوغاب مورد استفاده قرار بگیرد.

زمانی که سیمان نه به مقدار کم و نه به مقدار زیاد در مخلوط دوغاب مورد استفاده قرار بگیرد، چسبندگی سنگ بر روی بستر نما افزایش پیدا می ‌کند.در نتیجه ممکن است تا مدت ها نیازی به اجرای تکنیک های نحوه پیچ و رولپلاک سنگ نما نداشته باشید.

روش های نگهداری از نمای ساختمان

بنایی غیر اصولی و نامناسب

بنایی و سنگ کاری باید به گونه ای انجام شوند که سنگ ها بدون بیرون زدگی یا تورفتگی و در یک خط صاف و ممتد کنار هم قرار بگیرند. در واقع زاویه سنگ کاری از اول تا ابتدای نما باید به شکل یک دست رعایت شده باشد.

این موضوع نشان می ‌دهد که شما با یک بنا و معمار حرفه ای سر و کار داشته اید که کار خود را به نحو احسنت انجام داده اند و توانسته اند شکل مناسبی برای نمای ساختمان فراهم کنند.

از همه مهمتر اینکه ساختمانی که به شکل اصولی مراحل نماکاری و سنگ کاری خود را پشت سرگذاشته، ساختمانی است که از نظر مقاوم سازی نیز در وضعیت مطلوبی قرار دارد. به گونه ای که شما می ‌توانید فعلاً تا چند سال نحوه پیچ و رولپلاک سنگ نما را کنار بگذارید.

نامناسب بودن سنگ نما

سنگ ها نیز می توانند زمان و نحوه پیچ و رولپلاک سنگ نما را تحت تاثیر قرار دهند. به عنوان مثال سنگ های گرانیت در ناحیه پشت، صاف و بدون خلل و فرج هستند.

بنابراین چنین سنگ هایی با توجه به بافت یکدست و صاف نمی توانند گزینه مناسبی برای نماکاری ساختمان باشند ما به شما پیشنهاد می کنیم برای نماکاری و ساخت و ساز نما از سنگ های تراورتن کمک بگیرید.

این سنگ ‌ها به مراتب گزینه بهتری برای مقاوم سازی نمای ساختمان خواهند بود.

مقاوم سازی

سنگ هایی که ابعاد بیشتری دارند، مسلماً نیاز به تعداد بیشتری پیچ و رولپلاک برای مقاوم سازی خواهند داشت. البته میزان ضخامت سنگ نیز به اندازه ابعاد سنگ در نحوه مقاوم سازی سنگ نما تاثیر دارد درصد ریزش سنگ نما نیز می‌ تواند نحوه پیچ و رولپلاک سنگ نما را تحت تاثیر قرار دهد.

زمانی که ما با ریزش شدید سنگ‌نما مواجه هستیم، کاملا مشخص است که سنگ در حال سقوط است و مشکل جدی است.

در چنین شرایطی پروسه پیچ کردن سنگ ها با دقت و شدت بیشتری دنبال می‌شود اما در برخی از موارد ریزش سنگ نما به شکل جزئی است که این موارد نیاز به مقاوم سازی جزئی دارد.

گاهی پیچ و رولپلاک پیش از وقوع سقوط سنگ نما انجام می‌شود در چنین شرایطی ابتدا باید فرآیند نصب سنگ به خوبی انجام شود و پروسه سنگ کاری نمای ساختمان تکمیل گردد.آن گاه پیچ و رولپلاک سنگ نما به اجرا در آید.

مقاوم سازی اصولی

در نهایت نیز از بتونه برای پوشش دهی پیچ استفاده می کنیم. بتونه ها رنگ های مختلفی دارند و بهتر است با توجه به رنگ نمای ساختمان انتخاب شوند تا پوشش‌دهی لازم را بر روی سنگ نمای ساختمان فراهم کنند.

بسیاری از افراد زمانی که پیچ رولپلاک سنگ نما را بر روی نمای ساختمان اجرا می‌کنند، گمان می کنند که پیچ ها به شکل نامطلوب بر روی نمای ساختمان ایجاد می شوند و ظاهر نمای ساختمان را نامناسب می کنند.

باید به این افراد توضیح دهیم که بتونه کردن شرایط مناسبی برای پوشش دهی پیچ ها فراهم می کند. در نتیجه هیچ پیچی اضافی بر روی ساختمان دیده نمی شود و ساختمان همچنان زیبا به نظر می‌ رسد.

ادامه مقاوم سازی اصولی

برای اجرای پیچ و رولپلاک سنگ نما، ما استفاده از طناب راپل را پیشنهاد می کنیم. طناب راپل با هزینه کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد و سرعت بالایی دارد.

همچنین امکان اجرای سایر عملکردهای مختلف همچون نماشویی، ترمیم، تعمیر، بازسازی و … به کمک این طناب ها در هر ارتفاع میسر می شود.

داربست ها فضای بسیاری را بر روی نمای ساختمان ایجاد می کنند. همچنین می‌توانند مانع رفت و آمد عابر پیاده شوند و مشکلاتی را برای همسایگان اطراف به وجود آورند این در حالی است که طناب راپل صرفاً بر روی ساختمان قرار گرفته و هیچ گونه فضای اضافی نیاز ندارد و مشکلی نیز در رفت و آمد افراد مختلف ایجاد نمی‌کند.

امنیت طناب راپل نسبت به داربست بسیار بالاست. در واقع در کار در ارتفاع امنیت و ایمنی حرف اول را می‌زند. بنابراین ابزار و تجهیزاتی که برای کار در ارتفاع مورد استفاده قرار می‌گیرند، باید از هر نظر ایمنی و مقاومت در حد بالایی باشند.

نماشویی

تجهیزات با کیفیت در نحوه پیچ و رولپلاک سنگ نما

برای پیچ و رولپلاک سنگ نما ابزار و تجهیزات مناسب مانند مته، پیچ، رولپلاک، طناب راپل و … را مد نظر قرار بدهند بهتر است این ابزار و تجهیزات از استاندارد لازم برای اجرای فرآیند برخوردار باشند. همچنین کیفیت لازم را داشته باشند.

مقاوم سازی نما انجام پیچ و رولپلاک نما

روش های نگهداری از نمای ساختمان

نمای ساختمان در بیشتر موارد بر اثر نفوذ رطوبت به داخل سنگ نما دچار تخریب و سقوط می شود. زمانی که این آب به پشت سنگ نما می رسد، در اثر یخ زدگی، به دیواره سنگ فشار می آورد و شرایط تخریب و ریزش سنگ نما به وجود می آید. توجه داشته باشید.

اگر پیچ و رولپلاک سنگ نما را پیش از شروع شدن ریزش و سقوط سنگ انجام دهید،می ‌توانید از روش های نگهداری مقرون به صرفه و اقتصادی بهره مند شوید.

واقعیت این است که این روش ها نسبت به بازسازی نما هزینه بسیار کمی را به خود اختصاص می‌دهند و از بروز مشکلات مختلف برای شما جلوگیری به عمل می آورند.

روشهای دیگر مقاوم کردن سنگ

ضد آب سازی نمای ساختمان می تواند یکی از روش‌ های نگهداری از نما باشد.اگر جنس سنگ نمای شما بسیار انحلال پذیر و سست است، ما به شما توصیه می‌کنیم از روش ضد آب سازی نمای ساختمان استفاده کنید.

این نوع عایق کاری می تواند برای هر نوع نمایی مفید باشد. نماها با توجه به موقعیتی که دارند، تحت شرایط جوی مختلف مانند تغییر دما، برف، باران و … قرار می‌گیرند.

به عنوان مثال باران‌های اسیدی تاثیر بسیاری بر فرسایش و تخریب سنگ نماها دارند. بنابراین عایق کاری به موقع می تواند از تخریب سایر موارد جلوگیری کند.

امروزه بیشتر افراد از نحوه پیچ و رولپلاک سنگ نما رضایت بیشتری دارند. شواهد بررسی نشان می دهد که پیچ و رولپلاک روش به مراتب بهتری برای تثبیت سنگ نماهای بزرگ و سنگین می باشد..

عوامل موثر بر قیمت پیچ و رولپلاک سنگ ساختمان

شایع ترین دلیل تخریب سنگ نما

ساخت و سازهای غیر اصولی و بی‌کیفیت شایع‌ترین دلیل برای ریزش سنگ نمای ساختمان است. در چنین شرایطی احتمالاً پیمانکار یا سنگ کار، برای کاهش هزینه ها از پوکه به جای دوغاب مناسب و از سیمان خشک به جای سیمان 2 بار شسته شده استفاده کرده است.

در چنین حالتی چسبیدن سریع سنگ فراهم می شود اما متاسفانه ماندگاری و مقاومت لازم را ندارد.

مهم ترین علت های تخریب سنگ نما

ریزش سنگ نما به دلایل مختلف اتفاق می‌ افتد. بسیاری از سنگ نماها با کارکرد غیر اصولی بر جایگاه خود مستقر می شوند از این رو بعد از مدتی چسبندگی خود را از دست می‌ دهند و سقوط می کنند.

یکی از موادی که در چسبندگی سنگ بر روی نما بسیار مهم و کاربردی است، سیمان می باشد.

سیمانی که برای چسبیدن سنگ بر روی نمای ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد، باید با کیفیت و مطلوب باشد. در این صورت می‌ تواند مقاوم سازی نمای ساختمان را فراهم آورد.

علت های تخریب سنگ نما

امروزه بیشتر ساختمان ها با ریتم تندتری تحویل مشتری داده می شوند. ضمن اینکه اصول مقاوم سازی در مورد آن ها به شکل دقیق و کامل انجام نمی شود. از این رو بسیاری از سوانح از جمله زلزله، طوفان، باد شدید، بارندگی بیش از اندازه و … می ‌تواند بر ساختار نمای ساختمان و کل ساختمان تاثیر بگذارد.

برای جلوگیری از این مشکلات باید بعد از هر نوع ساخت و سازی، مقاوم سازی نما را به شکل اصولی پیاده ‌سازی کرد. این مطلب در مورد سنگ نماهای ساختمان اهمیت به مراتب بیشتری دارد.

چون سنگ نماها از ابعاد بزرگتری برخوردار هستند و وزن بیشتری دارند. به همین خاطر باید کنترل لازم در مورد آن ها اعمال شود. در غیر این صورت می ‌توانند مشکل ‌ساز باشند..

پیچ و رولپلاک سنگ نما

نحوه پیچ و رولپلاک سنگ نما با اصول مهم و کاربردی

زمانی که ملات پشت سنگ بی کیفیت باشد، هر نوع عامل محیطی و جوی مانند زلزله و باد شدید می ‌تواند امکان افتادن سنگ نما را به وجود آورد.

برخی از سنگ ها به روش داربست چندان جواب نمی‌ دهند. به عنوان مثال سنگ گرانیت پشت کاملاً صاف و صیقلی دارد و وزن قابل توجهی را نیز به خود اختصاص می‌دهد.

این سنگ ها با توجه به ویژگی ها و خصوصیاتی که دارند، با طناب راپل بهتر پیچ و رولپلاک می‌ شوند. ظاهر صاف و صیقلی گرانیت باعث می شود در هنگام سنگ کاری نیز اتصال آن به داخل ملات به کمک سیم انجام شود.

در واقع این نوع سنگ ها بر روی نما اسکوپ می شوند با این وجود، باز هم دچار سقوط، کنده شدن و افتادن می شوند که در نهایت به پیچ و رولپلاک سنگ نما نیز نیاز پیدا می کنند.

واقعیت این است که برخی از سنگ ها به دلیل مقاومت پایین تر یا خصوصیات و ویژگی هایی که دارند، نیاز بیشتری به پیچ و رولپلاک سنگ نما دارند. سنگ گرانیت از جمله سنگ هایی است که بهتر است تحت فرآیند پیچ و رولپلاک سنگ نما قرار بگیرد..

نحوه پیچ و رولپلاک سنگ نما

در حال حاضر پیچ و رولپلاک سنگ نما به عنوان یکی از روش‌ های مهم برای تثبیت سنگ های نما مورد استفاده قرار می گیرد. سنگ های نما با توجه به وزنی که بر ساختمان اضافه می کنند، نیاز به تثبیت و جای گذاری مناسب دارند

در غیر این صورت می توانند مشکلات بسیاری را برای ساکنان ساختمان و عابرین پیاده به وجود آورند برای جلوگیری از این مشکلات باید اولین نشانه

های ریزش سنگ نمای ساختمان را جدی بگیریم در این مقاله با نحوه پیچ و رولپلاک سنگ نما و سایر اطلاعات کاربردی در مورد آن آشنا خواهید شد.

نحوه پیچ و رولپلاک سنگ نما برای جلوگیری از آسیب های مالی و جانی

زمانی که سنگ ها به دلیل ساخت غیر اصولی یا عدم مقاوم سازی نما بر روی ماشین های پارک شده فرو بریزند یا باعث آسیب جانی به عابران پیاده شوند، با آسیب های مالی و جانی مواجه هستید.

همچنین سقوط سنگ نما می تواند خود سنگ نما را نیز از بین ببرد. در نتیجه مجبور به خرید مجدد مصالح و متریال برای نمای ساختمان خواهید شد.

پیچ کردن سنگ نما

زمان اجرا و نحوه پیچ و رولپلاک سنگ نما را تخمین بزنید

نحوه پیچ و رولپلاک سنگ نما با مشاهده اولین نشانه ‌های تغییر، تخریب و سقوط اهمیت پیدا می کند. نشانه های افتادن سنگ مثل یک زنگ خطر عمل می ‌کند.

زمانی که این نشانه ها را می بینید یا می شنوید، باید برای اجرای پیچ و رولپلاک سنگ نما آماده باشید.

معمولاً این نشانه ها در مواردی که اصول ساختمان سازی و نما کاری رعایت شده باشد، بعد از گذشت چند سال از ساخت و ساز نمایان می‌ شوند.

یعنی در طی این چند سال نما تحت تاثیر رطوبت، دما، شرایط جوی، آلاینده‌ ها، عوامل محیطی و… قرار گرفته و رفته رفته دچار فرسایش و تخریب شده است.

این مسئله تا حد زیادی طبیعی است. مواد، مصالح و متریال با هر درجه مقاومت بعد از گذشت مدتی در برابر شرایط جوی سست شده و دچار فرسایش می شوند.

زمان اجرا و نحوه پیچ و رولپلاک سنگ

به همین خاطر نیاز به بازسازی و تعمیر دارند. این مطلب در مورد سنگ ها نیز وجود دارد. سنگ ها علی‌رغم مقاومت بالا بعد از مدتی دچار فرسایش می‌ شوند و به همین خاطر باید عوامل بازسازی و ترمیم در مورد آن ها اعمال شود.

زمانی که از نحوه پیچ و رولپلاک سنگ نما مطلع می شوید، به ضرورت آن نیز پی خواهید برد. درز و شکاف سنگ یکی از نشانه هایی است که خبر از افتادن سنگ می دهد ریزش خرده سنگ نیز پیش از سقوط اتفاق می ‌افتد.

توجه داشته باشید اگر چه سنگ های امروزی به شکل یکپارچه و در ابعاد بزرگ برای نماکاری و سایر مراحل ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرند.

اما زمانی که این سنگ ها دچار تخریب و هوازدگی شوند، به شکل خرده سنگ در می آیند. به گونه ای که شما ریزش خرده سنگ از نما را کاملاً احساس می کنید.

این موضوع باید در همان جا کنترل شود و شما پیچ و رولپلاک سنگ نما را به مرحله اجرا در آورید. در غیر این صورت زمینه برای جدا سازی سنگ نما به وجود می ‌آید و سقوط نهایی انجام می ‌شود.

اگر پیشگیری از سقوط و تخریب سنگ نما انجام شود، عملاً نه دچار خسارات مالی و جانی خواهیم شد و نه سنگ نمای ساختمان را از دست می دهیم.

پیچ و رولپلاک با طناب

نقش طناب راپل در نحوه پیچ و رولپلاک سنگ نما

نحوه پیچ و رولپلاک سنگ نما در نماهای مختلف متفاوت است اما یکی از تجهیزات مهم که در تمام پیچ رولپلاک سنگ نماهای مختلف مورد استفاده قرار می‌ گیرد، طناب راپل است.

راپل یکی از تجهیزات قدرتمند است که برای اجرای پیچ و رولپلاک سنگ نما مورد استفاده قرار می گیرد.

به کمک این طناب می توان تا نقاط دور از دسترس یا خارج از دسترس ساختمان را به شکل مناسبی تحت پروسه پیچ و رولپلاک قرار داد.

نکات مهم در پیچ و رولپلاک

بسیاری از خدمات کار در ارتفاع همچون نماشویی، نورپردازی نما، آب بندی نما، پیچ و رولپلاک سنگ نما، عایق کاری نما و … به کمک طناب راپل انجام می شود.

طناب راپل در نحوه پیچ و رولپلاک سنگ نما تاثیر بسیاری دارد و هزینه آن را کاهش می‌ دهد. در واقع این روش باعث شده هزینه بسیاری از فرآیندهای کار در ارتفاع و ساخت و ساز کاهش پیدا کند.

در گذشته برای اجرای هر نوع فرایند ساخت و سازی از داربست استفاده می‌ شد.برخی از ساختمان ها به خودی خود دارای داربست بودند اما برخی دیگر نیاز به ساخت و ساز و اجرای داربست داشتند.

بنابراین در چنین مواردی هزینه بسیاری برای صاحبان ساختمان در نظر گرفته می شد. ضمن اینکه این نوع ساخت و ساز و اجرا زمان بسیاری را نیز به خود اختصاص می‌ داد.

در نهایت نیز متاسفانه اجرای داربست با عملکرد ضعیفی همراه بود. یعنی امکان جابجایی بر روی نما ساختمان برای کارگران، عایق کاران و یا سایر افرادی که خدمات مربوط به نمای ساختمان را انجام می‌ دادند نبود.

در برخی از مواقع نیز متاسفانه ایمنی لازم برای آن ها فراهم نمی شد و این مسئله منجر به سقوط و حتی مرگ آن ها می شد.

دقت و سرعت بالا با راپل

خوشبختانه طناب راپل امکانات و ایمنی به مراتب بیشتری را برای تمام کسانی که در ارتفاع مشغول کار هستند، فراهم کرده است.
بنابراین نحوه پیچ و رولپلاک سنگ نما را نیز به شکل آسان تر فراهم نموده است.

در حال حاضر به کمک این طناب دقت کار راپل کاران در نحوه پیچ و رولپلاک سنگ نما نیز افزایش پیدا کرده است. به طوری که آن ها کار را با دقت و سرعت بیشتری انجام می دهند و می توانند تسلط بیشتری بر نواحی دور از دسترس یا خارج از دسترس داشته باشن

تجهیزات مهم در پیچ و رولپلاک سنگ نما

قبل از اینکه با نحوه پیچ و رولپلاک سنگ نما آشنا شوید، بهتر است ابتدا نکات اجرایی مربوط به آن را به خوبی در نظر داشته باشید. یکی از مهمترین لوازم و تجهیزاتی که در پیچ و رولپلاک سنگ نما مدنظر قرار می ‌گیرد و غیرقابل حذف شدن است، پیچ می باشد..
تجهیزات مهم در پیچ و رولپلاک

انجام پیچ کردن سنگ نما

استانداردهای پیچ

پیچ هایی که برای فرآیند پیچ و رولپلاک سنگ نما مورد استفاده قرار می گیرند، باید از نظر ویژگی های مقاومتی در سطح بالایی قرار داشته باشند. این پیچ ها در معرض شرایط جوی مختلف قرار می گیرند و باید استحکام لازم را در برابر شرایط رطوبتی، تابش نور خورشید، تغییرات دمایی و … داشته باشند.

بنابراین باید ضد زنگ باشند. پیچ هایی که برای پروسه پیچ و رولپلاک سنگ نما مورد استفاده قرار می ‌گیرند، ضد زنگ بوده و دارای روکش گالوانیزه سفید می باشند. این روکش شرایط ضد زنگ بودن را فراهم می ‌کند. این نوع پیچ ها با نام پانل پیچ معرفی می شوند

ادامه استانداردهای پیچ

برای پیچ و رولپلاک سنگ نما موارد استاندارد سازی و اصول ساخت را در نظر بگیرید. در غیر این صورت یا استحکام لازم برای سنگ نما فراهم نمی شود یا اینکه مجبور به دوباره کاری خواهید شد که این دوباره کاری نیز به مراتب هزینه‌ های بیشتری را بر شما تحمیل خواهد کرد.

به عنوان مثال برای اجرای فرآیند پیچ و رولپلاک سنگ نما هرگز از پیچ های دوطرفه استفاده نکنیک پیچ هایی که برای اجرای اصولی پیچ و رولپلاک سنگ نما مورد استفاده قرار می گیرند، چهار طرفه هستند. پیچ های دو طرفه گزینه مناسبی برای اجرای پیچ و رولپلاک نیستند.

چرا که پیچ های دو طرفه به سختی تا انتها بسته می شوند و همین مسئله می‌ تواند شرایط تنفس برای سنگ را به وجود آورد. زمانی که پیچ به خوبی بر روی سنگ قرار نگیرد، شرایط برای تنفس سنگ را ایجاد می‌ کند. در نتیجه این مسئله می‌ تواند شرایط هوازدگی و فرسایش سنگ را به وجود آورد.

قیمت پیچ سنگ نما

اهمیت پیچ مناسب در نحوه پیچ و رولپلاک سنگ نما

هدف از پیچ و رولپلاک سنگ نما این است که شرایط فرسایش و هوازدگی سنگ به حداقل ممکن برسد. پیچی که برای پیچ و رولپلاک سنگ نما مورد استفاده قرار می‌ گیرد، باید به اندازه ۶ سانتیمتر طول داشته باشد. این طول می ‌تواند برای مقاوم سازی سنگ نما گزینه مناسبی باشد.

به عنوان مثال پیچ های ۵ سانتی متری نمی توانند برای مقاوم سازی سنگ گزینه مناسبی باشند و پیچ هایی که بیشتر از ۶ سانتیمتر طول دارند، نیاز به سوراخ کاری بزرگی بر روی گ دارند.

در نتیجه در این شرایط به مته بزرگ تر و قدرتمند تری برای سوراخکاری نیاز داریم همین مسئله می تواند زمینه آسیب دیدن بیشتر سنگ را فراهم کند.

مناسب ترین پیچ برای اجرای فرآیند پیچ و رولپلاک سنگ نما پیچ

روکش گالوانیزه و ۴ طرفه می باشد.

استانداردهای مته در نحوه پیچ و رولپلاک سنگ نما چیستم

مته نیز یکی از تجهیزات مهمی است که با آن می توان پیچ و رولپلاک سنگ نما را به خوبی مدیریت کرد. این دستگاه برای سوراخ کاری نمامورد استفاده قرار می‌ گیرد.

سایز مناسب مته برای سوراخ کاری پیچ و رولپلاک برابر با 11*7 است. عدد ۱۱ اشاره به طول مته و عدد ۷ مربوط به قطر آن می باشد.

مته ای که طول ۱۱ سانتی متر دارد‌، می تواند سوراخ کاری را برای پیچ ۶ سانتی متر مهیا کند. اگر مته ای که شما مورد استفاده قرار می دهید، بیشتر از ۱۱ سانتیمتر طول داشته باشد، احتمال بروز خطای انسانی را بیشتر می‌ کند.

استانداردهای پیچ و رولپلاک

مته ۱۱*۷ برای سوراخ کاری نما گزینه مناسبی است. چون باعث آسیب به نما نمی شود. البته این مته نباید از نوع چینی باشد چون در غیر این صورت می تواند باعث بروز ترک و شکستگی در سنگ نما شود.

پیچ و رولپلاک سنگ نما

اهمیت بتونه در نحوه پیچ و رولپلاک سنگ نما

پیچ ها بعد از اینکه بر روی سنگ نما مورد استفاده قرار گرفتند، با بتونه پوشش داده می‌ شوند. بسیاری از افراد گمان می‌ کنند پیچ های قرار گرفته بر روی سنگ نما از قسمت پایین ساختمان کاملاً نمایان هستند.

این پیچ ها به خوبی توسط بتونه پوشش داده می‌ شوند بتونه نیز از خاصیت ضد رطوبتی برخوردار است.

بنابراین در برابر شرایط جوی می تواند گزینه بسیار مناسبی باشد. از طرفی بتونه شرایط برای یکسان‌ سازی پیچ با بستر سنگ نما را فراهم می کند.

بتونه در پیچ و رولپلاک

شما می توانید رنگ بتونه را در رنگ سنگ نمای ساختمان انتخاب کنید. در چنین حالتی پوشش لازم را برای پیچ های سنگ نما فراهم می کنید. ظاهر نمای ساختمان در شهرهای مختلف به ویژه شهرهای بزرگ اهمیت زیادی دارد.

باا این کار می‌ توان ظاهر زیبایی نمای ساختمان را همچنان حفظ کرد.

همچنین از تاثیر رطوبت و آب باران به پشت سنگ ممانعت کرد. زمانی که آب باران و رطوبت به پشت سنگ نفوذ نمی کنند، افت دما باعث یخ زدگی و ترک خوردگی سنگ نخواهد شد. در نتیجه زمینه برای شکست، سقوط و جدا سازی سنگ نما ایجاد نمی شود.

استانداردهای رولپلاک در نحوه پیچ و رولپلاک سنگ نما

رولپلاکی که برای مقاوم سازی سنگ نمای ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد، می تواند نحوه پیچ و رولپلاک سنگ نما را تحت تاثیر قرار دهد.

رولپلاک های استفاده شده برای این فرآیند از نوع توکار هستند. رولپلاک ها معمولاً به شکل دو یا چهار لایه ساخته شده و دارای دندانه می باشند.

در واقع چنین رولپلاک هایی زمانی برای فرایند پیچ و رولپلاک سنگ نما مورد استفاده قرار می گیرند که شما بخواهید رولپلاک را درون بدنه جامد یا ملات قرار دهید در چنین شرایطی از رولپلاک شماره ۴ استفاده می کنیم.

توجه داشته باشید اگر به هر دلیل فرایند پیچ و رولپلاک سنگ نما مورد غفلت واقع شود و سنگ نمای ساختمان سقوط کند، مالکان و مدیران ساختمان موظف می‌ شوند خسارات مالی یا جانی وارده را پرداخت کنند.

پیچ و رولپلاک سنگ چگونه انجام میشود؟

قیمت پیچ و رولپلاک سنگ

قطعاً هزینه فرایند پیچ و رولپلاک سنگ نما نسبت به خسارات به وجود آمده کمتر است. بنابراین ما به شما توصیه می‌ کنیم با رویت اولین نشانه‌ های تخریب حتی بعد از گذشت چند سال از ساخت و ساز نمای ساختمان فرایند مقاوم سازی نمای ساختمان را انجام دهید و از بروز خطرات احتمالی جلوگیری نمایید

پیچ و رولپلاک با چه قیمتی انجام می شود؟

قیمت پیچ و رولپلاک سنگ نما با توجه به نحوه پیچ و رولپلاک سنگ نما متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال اگر قصد داشته باشیم یک سنگ نما مانند تراورتن که حدود ۴۰ سانتیمتر است را پیچ کنیم با هزینه متفاوتی نسبت به سنگ گرانیت و مرمریت مواجه خواهیم شد.

افزایش قیمت ساختمان با مقاوم سازی نما

توجه داشته باشید ساختمان هایی که به خوبی مقاوم سازی شده اند و تحت فرآیند پیچ و رولپلاک سنگ نما قرار گرفته‌ اند، با قیمت بیشتری معامله می‌ شوند و امتیاز بیشتری نسبت به سایر ساختمان ها می گیرند به طور کلی نماها می توانند قیمت خرید و فروش یا اجاره ساختمان را تحت تاثیر قرار دهند.

ساختمان هایی که از نظر شکل ظاهری زیبا و جذاب هستند و همچنین اصول ساختن نما را رعایت کرده اند، گزینه بهتری برای خرید و فروش و اجاره خواهند بود.

در نتیجه با نرخ بیشتری نیز معامله می‌ شوند همچنین ساختمان‌ هایی که به نکات مهم برای مقاوم‌ سازی نما توجه داشته‌ اند نیز از چنین مزایایی برخوردار می‌ باشند.

قیمت پیچ و رولپلاک سنگ نماهای رومی

قیمت پیچ و رولپلاک سنگ نما با توجه به نوع پیچ ها و رولپلاک های مصرف شده متفاوت خواهد بود. هرچه کیفیت پیچ و رولپلاک های مصرف شده بهتر باشد به همان نسبت قیمت پیچ و رولپلاک سنگ نما نیز افزایش پیدا می‌ کند.

البته منطقه جغرافیایی فرآیند پیچ و رولپلاک سنگ نما نیز در قیمت نهایی آن تاثیر قابل توجهی دارد.

بهترین روش برای مهار سنگ

نحوه پیچ و رولپلاک سنگ نما بعد از زلزله

زلزله ها نیز می ‌توانند تخریب و فرسایش سنگ نمای شما را نشان دهند. بعد از وقوع زلزله های متوسط و شدید می توانید به سراغ سنگ نمای ساختمان بروید و اگر دچار تخریب یا سقوط شده سریعاً فرایند پیچ و رولپلاک سنگ نما را اجرا کنید.

پیچ کردن سنگ نما مهمترین کار برای تقویت سنگ نما بر روی نواحی مرتفع است راپل کاران حرفه ای و متخصص می توانند این کار را در مدت زمان کم و به شکل کم هزینه انجام دهند

با نحوه پیچ و رولپلاک سنگ نما آشنا شویم

نحوه پیچ و رولپلاک سنگ نما در ساختمان های مختلف متفاوت است. برخی از ساختمان ها با توجه به متریال و ساختی که دارند، نیاز به دقت و ظرافت بیشتری در انجام فرآیند پیچ‌ کردن دارند.

در واقع برخی از نماها نسبت به فرآیند سوراخ کاری، کار کردن با دریل و پیچ و رولپلاک آسیب پذیرتر هستند. به عنوان مثال نماهای رومی یکی از نماهایی هستند که باید با دقت لازم تحت فرایند پیچ و رولپلاک قرار بگیرند هر گونه بی احتیاطی یا سهل انگاری در مورد نماهای رومی می‌ تواند منجر به خسارت و آسیب به اموال صاحبخانه شود.

نحوه پیچ و رولپلاک سنگ نما

هرکدام از این روش‌ های غیر اصولی برای تهیه ملات یا فرآیند تثبیت سنگ نما می تواند زمینه ریزش و تخریب ناگهانی سنگ نمای ساختمان را به وجود آورد.

در چنین شرایطی عملاً صاحبان ساختمان یا پیمانکاران دچار ضرر اقتصادی فراوانی می شوند از طرفی سقوط سنگ نما نیز می تواند خسارات جانی برای افرادی که در حال عبور از اطراف ساختمان هستند به وجود آورد.

این مسئله به مراتب مشکلات بیشتری را برای صاحبان املاک و پیمانکاران فراهم می‌ کنند. برای پرهیز از مشکلات بهتر است اگر از سنگ کاری و نماکاری سنگ کار مطمئن نیستید سریع‌ تر فرآیند پیچ و رولپلاک سنگ نما را بر روی سازه خود پیاده سازی کنید.

در این صورت حتی اگر ساختمان با ساخت غیر اصولی نیز همراه باشد شما از به وجود آمدن مشکلات سقوط و ریزش جلوگیری به عمل می‌ آورید و این گونه ایمنی ساختمان را افزایش می‌ دهید

نحوه پیچ و رولپلاک سنگ نما

چرا سنگ نما می ریزد؟

عوامل بسیاری می‌ تواند شرایط ریزش و سقوط سنگ نما را فراهم کند. در بیشتر موارد سهل انگاری نما کار و سنگ کار در هنگام جای گذاری سنگ نمای ساختمان می‌ تواند دلیل مهمی برای سقوط و تخریب ناگهانی سنگ نمای ساختمان باشد.

ممکن است سنگ کار بی تجربه نسبت های ماسه و سیمان را برای تهیه ملات به خوبی رعایت نکرده باشد ضمن اینکه فضای پشت سنگ را به خوبی با ملات پر نکرده باشد.

نوسانات دمایی و ریزش سنگ نما

یکی دیگر از دلایل ریزش سنگ نمای ساختمان مربوط به نوسانات دمایی و تغییرات فصول است. تغییرات فصول شرایط تغییرات وضعیت آب و هوا را به وجود می آورد.

این نوع تغییرها همواره هستند و شرایط جوی را تحت تاثیر قرار می دهند تابش شدید نور خورشید در فصل تابستان سنگ ها را بیش از حد گرم می کند.

این در حالی است که در زمستان با بروز یخبندان انبساط بسیاری در سنگ ها شاهد هستیم.

در نتیجه آب پشت سنگ می‌ تواند به دیواره سنگ فشار بیش از حد وارد کند. در نهایت این مسئله منجر به سقوط، ریزش یا جدا شدن سنگ از نما می شود. ممکن است این فرآیند در مدت زمان کوتاهی مثلا ۲ یا سه ماه بعد از ساخت و ساز اتفاق بیفتد.

مقاوم سازی با راپل

در ساختمان هایی که از ساخت اصولی برخوردار هستند، فرسایش و تخریب سنگ معمولاً بعد از گذشت چند سال از ساخت و ساز دیده می‌ شود اما در نماهای غیراصولی این تخریب و فرسایش بعد از گذشت چندین سال از ساخت و ساز نشانه های خود را نمایان می‌ کند..

پیچ و رولپلاک سنگ های تخریب شده

نحوه پیچ و رولپلاک سنگ نما به گونه ای است که ابتدا برای سنگ های تخریب شده یا ریزش کرده انجام می شود آن گاه بقیه قسمت‌ های نما نیز تحت فرایند مقاوم سازی قرار می گیرند.

در مرحله دوم نیز قسمت هایی از نما که دچار شل شدگی هستند، در اولویت قرار دارند این سنگ ها باید به خوبی تثبیت شوند. برای تثبیت سنگ نما از پیچ های ۶ سانتی متری گالوانیزه استفاده می‌ شود.

مقاوم سازی سنگ تخریب شده

رولپلاک و مته مناسب با پیچ شش سانتی متر استفاده می شود. رولپلاکی که برای فرایند پیچ کردن مورد استفاده قرار می گیرد، بایدمخصوص سنگ باشد. برای سوراخ کاری سنگ نما معمولاً از دریل های معمولی مناسب یا دریل های هیلتی استفاده می شود.

فرایند بتونه کردن نیز به منظور پوشش دهی پیچ‌ ها بعد از تکمیل فرایند پیچ و رولپلاک سنگ نما انجام می شود برای نماهای سنگ مرمر از رنگ و برای نماهای تراورتن از بتونه جهت پوشش دهی استفاده می شود رولپلاک ها از تنوع مختلفی برخوردار هستند.

به عنوان مثال برای سنگ هایی با حجم بزرگ و سنگین از انکربولته کمک گرفته می‌ شود.در واقع انکربولته برای نگه داشتن سنگ مد نظر قرار می گیرد که در چنین شرایطی حضور پیچ و رولپلاک به تنهایی کافی نیست. رولپلاک فیشر نیز برای نماهایی مورد استفاده قرار می گیرد که در پشت سنگ، مصالح کمتری استفاده شده است.

در نهایت نمونه دیگر از رولپلاک با نام رولپلاک پروانه ای نیز برای پشت رابیتس مورد استفاده قرار می ‌گیرد مته هایی که برای سوراخکاری نمای ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند، از نوع چهار الماسه یا دو الماسه هستند این نوع مته ها با توجه به نوع سنگ و قطر سوراخ کاری باید انتخاب شوند. در غیر این صورت می‌ توانند زمینه تخریب سنگ را به وجود آورند.

پیچ و رولپلاک سنگ نما

نحوه پیچ و رولپلاک سنگ نما

نحوه پیچ و رولپلاک سنگ نما به کمک طناب راپل انجام می‌ شود. طناب راپل سرعت کار شما را افزایش می دهد همچنین از بروز حادثه در حین اجرای پیچ و رولپلاک سنگ نما جلوگیری می‌ کند راپل کاران علاوه بر اینکه از سرعت کار بالایی برخوردار هستند، می‌ توانند این کار را با دقت بالایی نیز به اتمام برسانند.

برای تفهیم این موضوع کافی است مقاوم سازی با طناب راپل را با مقاوم سازی داربست مقایسه کنید در این صورت متوجه می‌ شوید که طناب راپل مزایای بسیاری نسبت به داربست ها دارد

نقش راپل در پیچ کردن

کار در ارتفاع نیاز به دقت و تمرکز بالایی دارد. بنابراین هر فردی با هر شرایطی مناسب برای انجام کار در ارتفاع نیست افرادی که به عنوان راپل کار از سمت شرکت برای اجرای فرآیند پیچ و رولپلاک یا سایر فرایندهای مقاوم سازی نما فرستاده می‌ شوند، افراد با تجربه، متخصص و حرفه ای هستند که سال‌ ها به شکل مداوم در زمینه کار کردن در ارتفاع و کار با راپل سابقه کاری دارند.

همچنین آموزش های لازم در زمینه کار با راپل را به شکل کامل پشت سر گذاشته اند و در این زمینه کاملاً حرفه‌ ای شده‌ اند این راپل کاران بیمه هستند و در صورت بروز اشکال می‌ توان خسارت به وجود آمده را جبران کرد.

اهمیت انواع پیچ های مورد استفاده در نحوه پیچ و رولپلاک سنگ نما

اگرچه پیچ های گالوانیزه ‌مهم ترین پیچ هایی هستند که در فرآیند مقاوم سازی سنگ نما مورد استفاده قرار می‌ گیرند اما پیچ های دیگری نیز برای پیچ و رولپلاک سنگ نما استفاده می شوند پیچ های استیل برای جایگذاری سنگ ها در نما استفاده می شود.

این پیچ ها قیمت بالایی دارند و می توانند هزینه نسبتاً بالایی برای ساختمان مقاوم به وجود آورند.

با این وجود ساختمان های معدودی از پیچ های استیل برای تکمیل پیچ و رولپلاک سنگ نما استفاده می‌ کند. علت این موضوع نیز کاملاً مشخص است پیچ ها قیمت بالایی به خود اختصاص می‌ دهند و گزینه مقرون به صرفه و اقتصادی برای پیچ و رولپلاک سنگ نما نیستند.

پیچ های استیل در برابر شرایط رطوبتی و فرسایش مقاومت قابل توجهی دارند بنابراین می‌ توانند شرایط ایده‌ آل را برای مقاوم سازی نمای ساختمان به وجود آورند.

مقاوم سازی نما

پیچ های فولادی از پیچ هایی است که برای نما کاری و پیچ و رولپلاک سنگ نما مورد استفاده قرار می‌گیرند.

پیچ های فولادی نیز با قیمت بالایی به بازار عرضه می‌ شوند. زمانی که کارفرما تمایل به پرداخت هزینه پیچ های استیل نداشته باشد، معمولاً از پیچ های فولادی کمک می‌ گیرد. پیچ های فولادی تمام رزوه هستند و از فولاد درجه یک تولید شده‌ اند این پیچ ها تا مرحله آخر بسته می شوند.

این ویژگی از تمام رزوه بودن آن ها ناشی می شود پیچ های گالوانیزه طلایی رنگ نیز نسبت به دیگر پیچ ها قیمت به صرفه و اقتصادی دارند این پیچ ها از آهن تولید شده اند و در برابر رطوبت و فرسایش مقاومت چندانی ندارند

در واقع پیچ های فولادی با توجه به نوع مقاومتی که ایجاد می کنند و قیمتی که دارند، گزینه مقرون به صرفه تری نسبت به سایر پیچ ها هستند..

پیچ و رولپلاک سنگ نمای ساختمان

آشنایی با نحوه پیچ و رولپلاک سنگ

بسیاری از افراد تمایل دارند درباره نحوه پیچ و رولپلاک سنگ نما اطلاعات لازم را به دست بیاورد زمانی که بسیاری از افراد درباره مقاوم سازی نمای ساختمان اطلاعات لازم را به دست می‌آورند و از مزایا و فواید آن مطلع می شوند، به دنبال اعمال روش‌های مختلف مقاوم سازی نما هستند.

جنس متریال نمای ساختمان اهمیت قابل توجهی در نوع مقاوم‌سازی نما دارد برای نماهای سنگی از روش پیچ و رولپلاک استفاده می‌شود.

به کمک این روش می‌توان سنگ نماهای عظیم و سنگین را به شکل مناسبی بر جای خود مستقر و تثبیت کرد و از لغزش، شل شدگی و سقوط آن ها جلوگیری نمود.

این مسئله برای ایمنی نواحی اطراف ساختمان از اهمیت قابل توجهی برخوردار است ضمن این که از بروز مشکل برای نمای ساختمان جلوگیری به عمل می آورد.

نحوه پیچ نما با تجهیزات مختلف

برای اجرای پیچ و رولپلاک سنگ به لوازم و تجهیزات گوناگون اعم از پیچ و رولپلاک، طناب راپل، نیروی متخصص و حرفه ای، دریل و … نیاز داریم.

اول اینکه نحوه پیچ و رولپلاک سنگ نما به گونه‌ای است که شما می توانید این تکنیک را بر روی انواع سنگ نما اعم از مرمر، گرانیت، تراورتن، سمیرم، سرامیک و … انجام دهید البته هر کدام از این سنگ ها با توجه به ساختار و مقاومتی که دارند، به شیوه متفاوتی پیچ و رولپلاک می‌ شوند.

به عنوان مثال نحوه پیچ و رولپلاک سنگ نما در سنگ های تراورتن با دقت و ظرافت بیشتری انجام می شود چون این سنگ ها از مقاومت به نسبت کمتری برخوردار هستند.

اگر اصول پیچ و رولپلاک سنگ نما اجرا نشود، به سنگ نما آسیب جدی وارد خواهد شد. ضمن اینکه در برخی از موارد نیز سنگ نما دچار شکستگی شده و تخریب می گردد.

برای پیشگیری از این نوع اتفاقات ما به شما توصیه می کنیم تمام موارد و نکات ایمنی برای اجرای پیچ و رولپلاک سنگ نما را مد نظر قرار دهید.

برای پیچ و رولپلاک سنگ نما نیاز به دریل کاری داریم دریل ها باید متناسب با نوع سوراخ کاری بر روی سنگ نما انتخاب شوند ضمن اینکه قطر سوراخکاری نیز با توجه به ابعاد، ضخامت و نوع سنگ نما انتخاب می شود.

پیچ و رولپلاک سنگ نما

اهمیت پیچ ها در نحوه پیچ و رولپلاک نما

نحوه پیچ و رولپلاک سنگ نما به گونه ای انجام می شود که بتواند دوام و استحکام لازم را برای ساختمان به وجود آورد و از عمر طولانی برخوردار باشد.

یکی از مواردی که در نحوه پیچ و رولپلاک سنگ نما از اهمیت بسیاری برخوردار است، نوع پیچ هایی است که برای این نوع فرآیند مورد استفاده قرار می گیرد.

پیچ های به کار رفته در تثبیت سنگ باید از نوع گالوانیزه باشند. این نوع پیچ ها از دوام و استحکام قابل توجهی برخوردار هستند و می توانند عمر بهینه و مطلوبی داشته باشند.

ضمن اینکه جنس فولادی آن ها از زنگ زدگی ممانعت می کند. راپل کاران نیز به عنوان افراد متخصص و حرفه ای برای پیاده سازی پیچ و رولپلاک نما به کار گرفته می شوند.

این افراد نیز از تجربه کافی و لازم برای انجام پیچ و رولپلاک با راپل برخوردار هستند و گزینه مناسبی برای اجرای این تکنیک می باشند.

نحوه پیچ و رولپلاک نما نکات مهم و تاثیرگذار در نحوه پیچ و رولپلاک نما

پیچ و رولپلاک نما برای زیبایی نما و جلوگیری از درز و شکاف های احتمالی نما مورد توجه قرار می گیرد این پیچ و رولپلاک باید با کیفیت عالی انجام شود.

بسیاری از افراد تمایل دارند درباره نحوه پیچ و رولپلاک نما اطلاع لازم را داشته باشند. در واقع با دانستن این اطلاعات می توان با اطمینان بیشتری از پیچ و رولپلاک نما بهره مند شد..

تفاوت نحوه پیچ و رولپلاک نما

نحوه پیچ و رولپلاک نما در نماهایی با متریال مختلف متفاوت است ضمن اینکه ضرورت پیچ و رولپلاک نما در تمام مصالح یکسان نیست برخی از سنگ ها نیاز بیشتری به مقاوم سازی دارند.

برخی از نماها به سرعت و به راحتی پیچ می شوند در واقع این نوع نماها نواحی و نقاط دست و پا گیر و غیر قابل دسترس ندارند.

همین موضوع نحوه پیچ و رولپلاک سنگ را سرعتی تر می کند و هزینه کمتری برای مشتری به همراه دارد برخی از ساختمان ها قناس بوده و از ظاهر نامتعارفی برخوردار هستند قطعاً نحوه پیچ و رولپلاک سنگ در چنین ساختمان هایی سخت تر است و به انرژی و زمان بیشتری نیاز دارد.

نحوه پیچ و رولپلاک نما

پیچ کردن سنگ نما از کارهای سخت و دشوار نماکاری است. این کار باید به وسیله افراد باتجربه و ماهر انجام شود. در واقع این افراد می توانند کارهای بدون نقص و دقیق انجام دهند.

سنگ های قدیمی، سنگ های خاص یا کوچک و کم ضخامت در جریان پیچ کردن نیاز به دقت و مراقبت بیشتری دارند.

در واقع تنها افرادی می توانند پیچ و رولپلاک سنگ نما را به درستی انجام دهند که در این مقوله تخصص و تجربه لازم را به دست آورده اند عدم تجربه کافی در زمینه پیچ کردن سنگ نما مشکلات زیادی را به همراه دارد و می تواند به سنگ نما خسارت وارد کند..

پیچ و رولپلاک سنگ در تهران با چه تجهیزاتی انجام می‌شود؟

نکات مهم پیچ و رولپلاک سنگ نما

نحوه پیچ و رولپلاک سنگ بی شباهت به صخره نوردی نیست. در واقع این پیچ کردن به شکل معلق و با طناب راپل انجام می شود. به کمک طناب راپل می توان ایمنی و سرعت کار را افزایش داد و هزینه و انرژی کمتری برای پیچ و رولپلاک سنگ صرف کرد.

برای اجرای صحیح پیچ و رولپلاک باید نکات مهم در نحوه پیچ و رولپلاک سنگ نما را مدنظر قرار دهید. برای پیچ کردن اصولی و استاندارد باید از تجهیزات پیشرفته و استاندارد کمک گرفت. این موضوع روال کار را سرعتی کرده و طول عمر مقاوم سازی را افزایش می دهد

پیچ و رولپلاک نما

سنگ نماها برای مقاوم سازی و زیبایی ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرند بنابراین باید این زیبایی در تمام مراحل پیچ کردن نما حفظ شود.

برای حفظ زیبایی نمای ساختمان باید با نحوه پیچ و رولپلاک سنگ نما به شکل اصولی آشنایی داشته باشید در واقع نحوه پیچ و رولپلاک نما باید به گونه ای انجام شود که تکمیل کنند زیبایی نما باشد و هیچ گونه خدشه ای به آن وارد نکند

تاثیر متریال سنگ بر نحوه پیچ و رولپلاک نما

متریال سنگ نیز تاثیر زیادی در نحوه پیچ و رولپلاک نما دارند. این سنگ نماها می توانند از نوع گرانیت، مرمر، رومی، سرامیک، سمیرم و… باشند. هر کدام از این متریال با توجه به ساختار متفاوت، دارای قیمت متفاوتی برای پیچ و رولپلاک هستند.

کیفیت پیچ و رولپلاک نیز از اهمیت بالایی برخوردار بوده و باید در تمام مراحل به خوبی ارزیابی شود

تاثیر متریال بر نحوه پیچ و رولپلاک سنگ نما

پیچ های گالوانیزه گزینه مناسبی برای پیچ و رولپلاک نما هستند. این پیچ ها بسیار مرغوب بوده و از جنس فولاد هستند. ضد زنگ بوده و از عمر مناسبی برخوردار هستند.

در واقع پیچ های گالوانیزه می توانند به شکل مناسبی سنگ ها را در جای خود ثابت کنند یکی از موارد مهم در نحوه پیچ و رولپلاک سنگ نما استفاده از دریل مناسب می باشد.

برای سوراخکاری سنگ نماها از سوراخکاری با قطرهایی به اندازه 6 تا 7 میلی متر استفاده می شود نحوه پیچ و رولپلاک سنگ به ضخامت سنگ نماها نیز مربوط می شود. برخی از سنگ ها نیاز به دریل با قطر بالاتر و برخی نیاز به دریل با قطر کمتر دارند.

در واقع این نکات ریز و کاربردی همان اصول و استانداردهای مهم پیچ و رولپلاک و مقاوم سازی نما می باشد. مقاوم سازی نما در صورتی نتیجه بخش است که این اصولی ایمنی به خوبی رعایت شوند.

به عنوان مثال اگر سنگ نما از نوع تروارتن 40 سانتیمتر باشد، این سنگ باید به شکل تک به تک پیچ شود

پیچ و رولپلاک سنگ نما

چسب های قدرتمند مقاوم سازی

در جریان پیچ و رولپلاک سنگ نما از چسب های با کیفیت همچون چسب پلی پورتان، مگامکس، چسب اپوکسی و… استفاده می شود.

چسب های انتخابی برای این فرآیند باید از مقاومت بالایی برخوردار باشند در واقع این نوع چسب ها برای نماهای سنگی مورد استفاده قرار می گیرند که نمی توان از پیچ و رولپلاک برای مقاوم سازی آن ها استفاده کرد.

این چسب های قدرتمند نیز می توانند به اندازه پیچ و رولپلاک کارایی داشته باشند. در واقع چسب های با کیفیت سنگ ها را بر روی نما محکم و فیکس می کنند.

نحوه پیچ و رولپلاک سنگ تحت تاثیر عوامل دیگری همچون برشکاری مناسب و دقیق قرار دارد این برشکاری به وسیله مینی فرز انجام می شود.

برش های ایجاد شده باید به شکل مستقیم و بدون انحراف انجام شود. برای برشکاری دقیق و صحیح باید ابتدا سنگ ها را به شکل دقیق اندازه گیری نمایید و آن گاه برش را انجام دهید.

سنگ های نما ممکن است نیاز به ترمیم و پیچ کردن داشته باشند در این حالت باید هر دو کار ترمیم و پیچ کردن سنگ نما را انجام دهید

نحوه پیچ و رولپلاک سنگ نما

با طناب است. این طناب به دور ستون محکم گره زده شده و به راپل کار متصل می شود. راپل کار با این طناب بر روی نواحی مختلف نما جا به جا شده و حرکت می کند.

برای سوراخ کردن از دریل های مخصوص سنگ استفاده شده و همین موضوع از آسیب به سنگ نمای ساختمان جلوگیری به عمل می آورد.

در پایان نیز با جای گذاری پیچ ها، بتونه کردن جای پیچ انجام می شود. این بتونه به رنگ سنگ نما انتخاب می شود. این مسئله برای حفظ زیبایی نمای ساختمان مورد توجه قرار می گیرد

مقاوم کردن سنگ نما در تهران

جمع بندی

برای انجام پیچ و رولپلاک نکات مهمی مدنظر قرار می گیرد. در واقع قیمت نیز یکی از پارامترهای مهم و تاثیرگذار در این فرآیند است البته بهتر است در کنار اهمیت دادن به قیمت نهایی پیچ و رولپلاک بر نحوه پیچ و رولپلاک سنگ نما نیز متمرکز شوند

چون هر گونه اختلال و ضعف عملکرد در مقاوم سازی نمای ساختمان می تواند به مراتب خسارات جبران ناپذیری برای شما به همراه داشته باشد.

پیچ کردن سنگ نما باید زیر نظر افراد متخصص و حرفه ای انجام شود ضمن اینکه تجهیزات مناسب و استاندارد برای انجام این مقاوم سازی مورد استفاده واقع شود با تکیه بر پیچ و رولپلاک اصولی می توان مدت زمان طولانی از آن بهره مند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
× نیاز به مشاوره دارید؟