اهمیت پیچ و رولپلاک ساختمان چیست و چگونه انجام می شود؟

زمان مناسب برای اجرای پیچ و رولپلاک ساختمان نمای ساختمانی با توجه به اینکه به شکل مداوم در معرض آب باران، رطوبت، سرما و گرما قرار دارد، نیاز به مراقبت…
پیچ و رولپلاک نمای ساختمان

زمان مناسب برای اجرای پیچ و رولپلاک ساختمان

نمای ساختمانی با توجه به اینکه به شکل مداوم در معرض آب باران، رطوبت، سرما و گرما قرار دارد، نیاز به مراقبت و نگهداری بیشتری دارد.

از زمان های دور برای محافظت از ساختمان، همواره نمای ساختمان را مد نظر قرار می‌ دادند.

در واقع زمانی که پوشش مناسبی برای نمای ساختمان انتخاب شود، مقاوم سازی ساختمان نیز به شکل مطلوب انجام می‌ گیرد. پیچ و رولپلاک نما یکی از روش های موثر برای مقاوم سازی نمای ساختمان است.

ضرورت پیچ و رولپلاک نما

پیچ و رولپلاک نما

ضرورت پیچ و رولپلاک نما

نماهای ساختمانی با توجه به نقشی که در ساختمان ها دارند، باید مقاوم و مستحکم باشند. چون تنها در این صورت می توانند شرایط مطلوب برای فضای ساختمان را به وجود آورند. در واقع این نماها اولین ورودی هوای سرد، هوای گرم، رطوبت، آب باران، باد و … به فضای داخلی ساختمان هستند.

زمانی که در و پنجره های محوطه ساختمان در فصول سرد بسته می شود، گاهاً با ورود و نفوذ هوای سرد به داخل فضای خانه یا ساختمان مواجه هستیم.

این مسئله به علت وجود منافذ و روزنه های موجود بر روی نمای ساختمان است. بنابراین برای جلوگیری از این ورود و نفوذ باید تکنیک های مختلف به کار گرفته شود. پیچ و رولپلاک نما می تواند ایده مناسبی برای جلوگیری از این نفوذ و ورود باشد.

البته پیچ و رولپلاک نما بیشتر برای تثبیت سنگ نمای ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربرد پیچ و رولپلاک سنگ برای مقاوم سازی ساختمان

ریزش سنگ نمای ساختمان نیز تحت تاثیر رطوبت، سرما و گرما اتفاق می افتد. نمای ساختمانی در فصول گرم بیش از اندازه گرم می شود و در فصول سرد نیز بیش از اندازه سرد می شود.

در روزها، گرمای بسیاری از نور خورشید دریافت می ‌کند و در شب‌ ها این گرما را به محیط پس می دهد. تمام این موارد می تواند اسباب تخریب نمای ساختمان باشد.

ممکن است نمای ساختمان با توجه به مقاومتی که دارد، در سال های اولیه بدون تخریب استوار باقی بماند اما توجه داشته باشید که این استواری همیشگی نیست.

برخی از نماهای ساختمانی علائم چندانی برای تخریب و نیاز به بازسازی ندارند اما بعد از مدتی سقوط می کنند و مشکلات بسیاری به وجود می آورند.

زمان انجام پیچ و رولپلاک

برای جلوگیری از این اتفاقات باید فرایند پیچ و رولپلاک نما را بعد از گذشت چند سال از عمر نمای ساختمان انجام دهید. این فرآیند هزینه بسیار کمی برای شما به همراه دارد. ضمن اینکه بسیار مقرون به صرفه و اقتصادی است.

اقدامات پیشگیرانه در فضای ساخت و ساز از اهمیت قابل توجهی برخوردار است. چون شما را از پرداخت هزینه سنگین تر معاف می کند. بنابراین افرادی که به دنبال یک روش کم هزینه و مقرون به صرفه برای مقاوم سازی سنگ نمای ساختمان هستند، از ایده پیچ و رولپلاک نما استقبال خواهند کرد.

چون این روش علیرغم کم هزینه بودن از عمر بهینه و مطلوب نیز برخوردار است. در نتیجه می تواند ساختمان شما را با پرداخت هزینه کم و مطلوب مقاوم کند. این مقاومت پایدار ارزش به مراتب بیشتری به همراه دارد.

پیچ و رولپلاک نما چیست و چگونه انجام می شود؟

اگر چه در گذشته بیشتر افراد برای مقاوم سازی نمای ساختمان به دنبال انتخاب متریال مناسب بودند اما شواهد امر نشان می دهد که تنها متریال و مصالح مقاومت و ایمنی ساختمان را تحت تاثیر قرار نمی دهند. به همین خاطر امروزه از پیچ و رولپلاک نما برای مقاوم سازی نما استفاده می شود.

پیچ و رولپلاک سنگ نما باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

با انتخاب پیچ و رولپلاک می توانید سنگ نما یا دیگر متریال به کار رفته در نما را در وضعیت ثابت نگه دارید و از ریزش و سقوط آن ممانعت کنید.

تولیدی با تنوع زیادی در بازار عرضه می شوند. پیچ و رولپلاک نما باید با ویژگی های مشخصی از سایر پیچ ها جدا شود. پیچ مورد استفاده برای نما در معرض شرایط جوی و محیطی قرار دارد.

به همین خاطر باید این پیچ با روکش گالوانیزه گرم عرضه شود. پیچ مورد استفاده در نما باید در برابر چکش خوری مقاومت لازم را داشته باشد و به خوبی سخت کاری شده باشد.

اهمیت پیچ و رولپلاک نما چیست و چگونه انجام می شود؟

مقاوم سازی نمای ساختمان

پیچ انتخابی برای سنگ نما یک پیچ چهارسو است. این موضوع برای سفت شدن پیچ مورد توجه قرار می گیرد. به طور کلی پیچ های چهارسو روند ساده تری برای نصب و مقاوم سازی نمای ساختمان دارند.

سر پیچ یا گل پیچ نیز باید در اندازه ای انتخاب شود که در قسمت خزینه سنگ جای بگیرد. پیچ انتخابی برای مقاوم سازی باید به شکل کامل رزوه شده باشد.

این کار باعث می شود پیچ در هنگام بستن در سنگ هایی با ضخامت مختلف به خوبی محکم و تا انتها بسته شود. پیچ انتخابی برای نما باید از مقاومت کششی مناسبی برخوردار باشد.

پیچ و رولپلاک ساختمان

این موضوع برای تحمل وزن سنگ مورد توجه قرار می گیرد. پیچ و رولپلاک سنگ باید از عمر مفید و کارایی طولانی مدت برخوردار باشد. در واقع این پیچ ها باید دارای تحمل بار کافی برای قرارگیری در میان سنگ ها باشند. پیچ و رولپلاک نما مانند اسکوپ کردن سنگ هاست.

در این حالت وزن سنگ ها بر روی یکدیگر قرار می گیرد و از حرکت سنگ به سمت جلو ممانعت می شود. در واقع در هنگام انتخاب نوع پیچ و رولپلاک تمام شرایط لازم برای مقاوم سازی نما را مدنظر قرار می دهد.

تست کششی پیچ و رول پلاک

برای مطمئن شدن از مقاومت پیچ، آن ها را در آزمایشگاه های معتبر تحت تست کششی قرار می دهند. جدا شدن سنگ در این نوع آزمایش نشان می دهد که سنگ قادر به تحمل وزن سنگ است و این مسئله از سقوط و ریزش سنگ جلوگیری به عمل می آورد.

اهمیت پیچ و رولپلاک نما چیست و چگونه انجام می شود؟

پیچ و رولپلاک نما

نکات مهم در اجرای مقاوم کردن سنگ با پیچ

پیچ و رولپلاک نما باید از نیروی متخصص و حرفه ای کمک بگیرید. در واقع این نوع افراد باید توانایی لازم را در کنترل سنگ هنگام جدا شدن داشته باشند. داشتن اطلاعات درباره جنس سنگ می تواند روند پیچ و رولپلاک نما را سرعتی تر کند.

همچنین نوع سوراخ کاری متناسب با پیچ کردن نما را مشخص کند. تمام این نکات و موارد برای مقاوم سازی کاربردی نمای ساختمان مورد توجه قرار می گیرد.

بسیاری از افراد گمان می کنند هر چه تعداد پیچ بیشتری درون سنگ ها به کار برود، به همان نسبت میزان مقاومت و ایستایی سنگ نما افزایش پیدا می کند.

این در حالی است که استفاده بیش از اندازه از پیچ و رولپلاک نما می تواند مقاومت سنگ ها را کاهش دهد.

در واقع سنگ های ساختمانی که با تعداد بیشتری پیچ و رولپلاک سنگ تثبیت می شوند، در معرض سوراخ کاری بسیاری با مته قرار دارند و همین موضوع می تواند ضعیف شدن سنگ نما را به دنبال داشته باشد.

اجرا دقیق شرکت

برای اجرای پیچ و رولپلاک نما به اندازه استاندارد بین دو پیچ توجه داشته باشد. تعداد سوراخ های ایجاد شده بر روی سنگ نما باید با فاصله یکسان و به شکل استاندارد انجام شود.

به عنوان مثال اگر سنگ نما طولی بیشتر از یک متر و عرضی برابر با 40 سانتی متر دارد، فاصله بین پیچ ها باید به اندازه 50 سانتی متر باشد.

اگر عرض سنگ از 40 سانتی متر کمتر باشد، می توانید فاصله بین دو پیچ را افزایش دهید. برای سوراخ کاری پیچ و رولپلاک نما از دریل مناسب کمک گرفته می شود. این دریل باید دارای دیمر باشد.

این موضوع برای کنترل و تنظیم ضربه و سرعت چرخش دریل مورد توجه قرار می گیرد. چنین تنظیماتی از صدمه زدن به سنگ ممانعت می کند و کیفیت کار را افزایش می دهد.

توجه به متریال در حین پیچ و رولپلاک

برخی از سنگ های نمای ساختمانی همچون مرمریت یا سنگ های آهکی کیفیت چندانی ندارند. در چنین سنگ هایی باید سوراخ کاری با دقت انجام شود و کار با حوصله بیشتر دنبال شود.

هر گونه بی دقتی در پیچ و رولپلاک می تواند آسیب جدی به نمای ساختمان را در پی داشته باشد.

سنگ های تراورتن امروزه برای نماهای ساختمانی بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. این سنگ ها شرایط مناسبی برای انجام پیچ و رولپلاک نما فراهم می آورند.

توجه به متریال در حین پیچ و رولپلاک

تفاوت متریال در حین پیچ و رولپلاک نما

سنگ های تراورتن با بافت نرمی عرضه می شوند و همین مسئله باعث شده تا تحت تاثیر تنش بسیار کمی در هنگام سوراخ کاری با دریل قرار بگیرند. در سنگ های مرمریت و تراورتن شرایط برای خزینه کردن و اجرای بتونه بر روی پیچ وجود دارد.

این کار از برجستگی پیچ ها بر روی سنگ جلوگیری می کند و پیچ ها را به شکل هم سطح با سنگ نمای ساختمان در می آورد. خزینه کردن در تمام سنگ نماهای ساختمانی پیشنهاد نمی شود.

در واقع برخی از سنگ نماهای ساختمانی به این موضوع واکنش چندان مطلوبی نشان نمی دهند. امکان خزینه کردن بر روی سنگ نمای ساختمان طبق نظر کارشناس تشخیص داده می شود.

به عنوان مثال در سنگ نماهای گرانیت بهتر است از پیچ و رولپلاک همسطح با سنگ استفاده شود. بتونه‌ی استفاده شده بر روی سنگ همرنگ است.

این بتونه می تواند با خواص آب گریزی و مقاومت انتخاب شود تا در شرایط بارندگی پایدار باقی بماند. با استفاده از بتونه بر روی پیچ امکان تشخیص بتونه از فاصله 5 متر به سختی ممکن می شود. این مسئله در پیچ و رولپلاک برای زیبایی نمای ساختمان مورد توجه قرار می گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
× نیاز به مشاوره دارید؟